Literatura polecana przez Polskie Towarzystwo ADHD
Psychoedukacja osób z najbliższego otoczenia dziecka czy dorosłego z ADHD jest pierwszym krokiem w terapii i jednym z podstawowych warunków sukcesu. Jeśli więc masz szczęście być rodzicem, krewnym czy znajomym takiej osoby, koniecznie przeczytaj kilka książek na ten temat.
"Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część II - gimnazjum i szkoła ponadgimnazjalna okiem nauczyciela" - adresowana do nauczycieli i rodziców nadpobudliwych nastolatków, napisaną przez Stanisława Bobulę - psychologa, na co dzień pracującego z młodzieżą gimnazjalną. W książce są przydatne narzędzia - informacje, wskazówki, rozwiązania, pomagające w codziennej pracy i życiu z nastolatkami z ADHD. To druga część cyklu, tworzonego przez nauczycieli - praktyków.
Książka PT ADHD - szerzej -
- kup teraz -
"Okiełznać chaos. ADHD w szkole. Poradnik dla nauczycieli i rodziców. Część I - przedszkole i szkoła podstawowa okiem nauczyciela" - adresowana do nauczycieli i rodziców dzieci nadpobudliwych. Zawiera ona wiele cennych i przydatnych informacji, pomagających w codziennej pracy i życiu z dziećmi z ADHD. To pierwsza w Polsce publikacja tego rodzaju, napisana przez nauczycieli - praktyków.
Książka PT ADHD - szerzej -
- kup teraz -
"ADHD dar specyficzny" - książka ta, napisana żywym, przystępnym językiem, to znakomity materiał poznawczy, napisany przez praktyka. Szczególnie przydatna może być dla nauczycieli pracujących z nadpobudliwymi dziećmi.
Patronat PT ADHD - szerzej -
"ADHD - zespół nadpobudliwości psychoruchowej. Przewodnik dla rodziców i wychowawców" - autorstwa polskich specjalistów: Artura Kołakowskiego, Tomasza Wolańczyka, Agnieszki Pisuli, Magdaleny Skotnickiej, Anity Bryńskiej. Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2006 r.
Patronat PT ADHD - szerzej -
- kup teraz -
"Nadpobudliwość psychoruchowa u dzieci" - Tomasz Wolańczyk, Artur Kołakowski, Magdalena Skotnicka. Lublin: Biforium, 1999.
Prawie wszystko co chcielibyście wiedzieć, książka dla rodziców, nauczycieli i lekarzy.
- szerzej -
- kup teraz -
"W świecie ADHD" - Edward M. Hallowell, John J. Ratey. Poznań: Media Rodzina, 2004.
Książka o nadpobudliwości psychoruchowej z zaburzeniami koncentracji uwagi nie tylko u dzieci ale i u dorosłych.
- szerzej -
- kup teraz -
"Wszystko o ADHD" - Linda J. Pfiffner. Poznań: Zysk i S-Ka, 2004.
Polecamy, zwłaszcza nauczycielom - wiele praktycznych wskazówek i pomysłów na ciekawe zajęcia.
- szerzej -
- kup teraz -
"Zespół nadpobudliwości psychoruchowej u dzieci" - Tomasz Wolańczyk, Magdalena Skotnicka, Artur Kołakowski, Agnieszka Pisula - informacje i wskazówki dla pedagogów i rodziców. Warszawa: Komitet Ochrony Praw Dziecka, 2001.
"Twoje nadpobudliwe dziecko" - Gordon Serfontein. Warszawa: Prószyński i S-Ka, 1999.
Poradnik dla rodziców.
- szerzej -
- kup teraz -
"Mały nieszczęśliwy człowiek z ADHD" - Iwona Górka. Kraków: Edukacyjna.pl, 2005.Czy to możliwe żeby dziecko aż tak odbierało reakcje otoczenia, słowne i bezsłowne sygnały rozumiało jako dowód na odrzucenie i wrogość...? Autorka - doświadczony pedagog i osoba społecznie zaangażowana w pomoc dzieciom z ADHD - w znakomity i poruszający sposób wprowadza nas, dorosłych, w świat zrozpaczonego i wołającego o pomoc dziecka.
- szerzej -
- kup teraz -
"Jak mówić żeby dzieci słuchały, jak słuchać żeby dzieci mówiły" - Adele Faber, Elanie Mazlish. Poznań: Media Rodzina, 2001. Tytuł oddaje doskonale treść książki.
Dzięki niej zrozumiesz między innymi jak rozmawiać z dzieckiem, by nigdy nie powiedziało, że "zrzędzisz".
- szerzej -
- kup teraz -
"Wyzwoleni rodzice, wyzwolone dzieci" - Adele Faber, Elanie Mazlish, Poznań: Media Rodzina, 2001.
Książka dla każdego kto ma szczęście być rodzicem.
- szerzej -
- kup teraz -
"Kiedy pozwolić? Kiedy zabronić?" - Robert MacKenzie. Gdańsk: Gdańskie Wydawnictwo Psychologiczne, 2005. Jasne reguły pomagające w wychowaniu i wytaczaniu granic.
- szerzej -
- kup teraz -
"Dziecko nadaktywne" - Kordula Neuhaus. Warszawa: Klub Dla Ciebie, 2003.
"Niespokojne dzieci" - Irina Prekop, Christem Schweitzer - Poznań: Media Rodzina, 1997.
Poradnik dla zaniepokojonych rodziców..
"Zrozumieć dziecko z nadpobudliwością psychoruchową" - Paul Cooper, Katharine Deus. Warszawa: Wydawnictwo Akademii Pedagogiki Specjalnej, 2002.
- szerzej -
- kup teraz -
"Problemy psychologiczne dzieci z zespołem nadpobudliwości psychoruchowej" - praca zbiorowa pod redakcją Małgorzaty Święcickiej. Warszawa: Emu, 2002.
- szerzej -
- kup teraz -
"Najpierw wytresuj kurczaka" - Karen Pryor.
Nowe metody pozytywnego wzmacniania pożądanych zachowań, dzięki którym poradzisz sobie z kurczakiem, delfinem, psem, dzieckiem, współmałżonkiem, a nawet samym sobą! Poznań: Media Rodzina, 2004.
"Dziecko nadpobudliwe - Program korekcji zachowań" - Teresa Opolska, Elżbieta Potempska. Warszawa: Centrum Metodyczne Pomocy Psychologiczno - Pedagogicznej, 1998.
Szereg ciekawych pomysłów na zajęcia terapeutyczne z dziećmi w młodszym wieku szkolnym.
- szerzej -
- kup teraz -
"Jacy jesteśmy?" - Jadwiga Graczyk-Waligóra, Agnieszka Janiec, Elżbieta Zadęcka-Pustkowiak. Kraków: Wydawnictwo Bliżej Przedszkola, 2005.
Program psychoedukacyjny dla sześciolatków grupy integracyjnej. Zaproponowane zajęcia uczą otwartej komunikacji, pomagają w zrozumieniu reguł współżycia w grupie, pokazują korzyści płynące z aktywnego słuchania.
- szerzej -
- kup teraz -
"Oswoić ADHD" - Beata Chrzanowska, Justyna Święcicka. Warszawa: Difin, 2006.
Książka, która w niezwykle przejrzysty i jasny sposób pomoże nie tylko oswoić zjawisko nadpobudliwości, ale również zrozumieć i pomóc osobom borykającym się na co dzień z problemami ADHD
Patronat PT ADHD
Copyright © Polskie Towarzystwo ADHD
Projekt i wykonanie :: Piotr Kociołek